Πεζοπορία με την Trekking Hellas.
Πεζοπορία με την Trekking Hellas.
Ανακαλύψτε την ομορφιά της φύσης μέσα από την πεζοπορία. Ελάτε να ζήσετε τη μαγεία του Χελμού σε μονοπάτια που διασχίζουν καταπράσινα δάση, εκπληκτικά τοπία και μαγική θέα στο Εθνικό Πάρκο Χελμού – Βουραϊκού
Περπατήστε μαζί μας με ασφάλεια και γνωρίστε τον ορεινό όγκο του Χελμού.
- 5 διαδρομές απο 2 έως και 6 ώρες
- 10 αναχωρήσεις / ημέρα
- Ιδανικό για 6 χρονών και πάνω
- Eιδικά σχεδιασμένη διαδρομή για οικογένειες με παιδιά σε ορειβατικό μάρσιπο
Πεζοπορία στην κορυφή του Χελμού | Powered By The North Face
Απολαύστε τον μαγευτικό Χελμό από ψηλά με την υποστήριξη της The North Face. Η έναρξη της διαδρομής βρίσκεται στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων ακολουθώντας το δασικό δρόμο περνάμε μέσα απο το δάσος και στην συνέχεια συνεχίζουμε σε αλπικό τοπίο μέχρι να φτάσουμε στο Τηλεσκόπιο Αρίσταρχος. Η συνολική απόσταση ως την κορυφή και πίσω είναι 18 χλμ, με υψομετρική διαφορά 550μ. Η διαδρομή έχει διάρκεια 6 ώρες. Μόλις φτάσετε στην κορυφή, θα ανταμειφθείτε με την πανέμορφη πανοραμική θέα των γύρω βουνών και κοιλάδων. Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα διάλειμμα για πικ-νικ όσο θαυμάζετε το υπέροχο σκηνικό.
- Ώρα αναχώρησης 10.30 π.μ.
- Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 40 άτομα
- Ηλικιακό όριο από 14 ετών
Πεζοπορία στον Ξερόκαμπο και θέα στην ορθοπλαγιά της Στύγας.
Ένα εύκολο μονοπάτι διάρκειας 2 ωρών στο λιβάδι του Ξερόκαμπου, ανάμεσα από έλατα και χαμηλή βλάστηση. Φτάνοντας στην κορυφή του λόφου θα θαυμάσουμε την βορινή ορθοπλαγιά του Χελμού και τον Κορινθιακό κόλπο. Το μονοπάτι είναι ιδανικό για παιδιά, αλλά και για οποιονδήποτε θέλει να απολαύσει την ομορφιά της φύσης χωρίς μεγάλο επίπεδο δυσκολίας. Κατά μήκος της διαδρομής θα κάνουμε στάσεις ιδανικές για ξεκούραση. Τόσο η φύση όσο και η υπέροχη θέα του λιβαδιού θα σας ανταμείψει.
- Ώρες αναχώρησης 11.00 – 12.00 – 13.30 – 14.30
- Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 40 άτομα
Πεζοπορία 4 Έλατα
Αυτή η πεζοπορία ξεκινάει από το χωριό Περιστέρα. Πρόκειται για ένα χωριό, χτισμένο σε υψόμετρο 1.060 μέτρων στις πλαγιές των Αροανίων και αποτελεί έναν από τους πιο ορεινούς οικισμούς της Αχαΐας.Πεζοπορούμε μέσα στο δάσος έχοντας στα δεξιά μας την επιβλιτική ορθοπλαγιά του Χελμού.Φτάνοντας στο μπαλκόνι της Στύγας θα δούμε απο μακρυά τα Ύδατα Στυγός και τον καταρράκτη
- Ώρες αναχώρησης 11.30 π.μ.
- Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 20 άτομα
- Το σημείο συνάντησης που είναι και η αρχή του μονοπατιού βρίσκεται σε απόσταση 10 λεπτών απο το Χ.Κ.Κ..Η μετάβαση στο σημείο γίνεται με δικά σας μέσα.
Πεζοπορία Αισθητικό Δάσος Καλαβρύτων
- Ώρες αναχώρησης 11.00
- Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 40 άτομα
- Το σημείο συνάντησης που είναι και η αρχή του μονοπατιού βρίσκεται στην πλατεία των Καλαβρύτων.Η μετάβαση στο σημείο γίνεται με δικά σας μέσα.
Επικοινωνία 09.00 - 21.00
- Υπεύθυνος Οργάνωσης - 6974049144
- Trekking Hellas Achaea - 6980704960
- [email protected]
- Κλείστε απευθείας τα εισιτήριά σας εδώ
- Για να συμμετέχετε στις δραστηριότητες απαιτείται η είσοδός σας στο HMF 2024.
- Το εισιτήριο για το HMF 2024 δεν περιλαμβάνει δραστηριότητες.
Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων,
Καλάβρυτα – Χελμός, Τ.Κ.: 250 01
+30 26920 24451
+30 26920 24452
Δευ – Παρ 09:00 – 17:00
festival@kalavritaski.gr
Μείνετε ενημερωμένοι και έτοιμοι για το βουνό