Επίσκεψη στα οινοποιεία Μέγα Σπήλαιο και Τετράμυθος
Αναχωρούμε από το Χιονοδρομικό για μια κοντινή αλλά ιδιαίτερης ομορφιάς διαδρομή για να συναντήσουμε τον ιστορικό αμπελώνα της Μονής του Μέγα Σπηλαίου.
Εκεί μέσα από μια όμορφη περιήγηση στον αμπελώνα θα μάθουμε για την ιστορία και την αναβίωση του αλλά και για την και την δημιουργία των οίνων του Κτήματος Μέγα Σπήλαιο.
Δοκιμάζουμε επιλεγμένους οίνους καθοδηγούμενοι από τους οινολόγους του κτήματος.
Συνεχίζουμε την εκδρομή κατεβαίνοντας κατά μήκος του Βουραϊκού μέσα στο αμπελουργικό τοπίο και τα χωριά της διαδρομής για να φτάσουμε κοντά στο Άνω Διακοπτό, στο οινοποιείο Τετράμυθος.
Μετά από μια ξενάγηση στους χώρους παραγωγής θα μάθουμε για τις ιδιαίτερες μεθόδους που εφαρμόζει το οινοποιείο στην παραγωγή των οίνων του καθω΄ς και για τις ποικιλίες και τους βιολογικούς του αμπελώνες.
Δοκιμάζουμε επιλεγμένους οίνους καθοδηγούμενοι από τους οινολόγους του κτήματος.
Κυριακή 23/6 – Εκδρομή
Ώρα: 11:00 – 16:00
Τοποθεσία: Οινοποιεία Μέγα Σπήλαιο & Τετράμυθος
Λεπτομέρειες:Χρειάζεται κράτηση (699 523 4594 Στάικος)
Αναχώρηση 11:00, δύο λεωφορεία 20 θέσεων, το ένα με κατεύθυνση το Οινοποιείο Μέγα Σπήλαιο και το άλλο με κατεύθυνση το οινοποιείο Τετράμυθος. Άφιξη στα οινοποιεία κατά τις 12:00. Γευστική δοκιμή 2 ετικετών κρασιού και σύντομη ξενάγηση στους χώρους των οινοποιείων, αναχώρηση από τα οινοποιεία (από Μέγα Σπηλαίο για Τετράμυθο και αντίστροφα) κατά τις 13:00, άφιξη στα οινοποιεία 13:30. Νέα αναχώρηση από τα οινοποιεία στις 14:30. Επιστροφή σε ΧΚ Καλαβρύτων πριν από τις 16:00.
Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων,
Καλάβρυτα – Χελμός, Τ.Κ.: 250 01
+30 26920 24451
+30 26920 24452
Δευ – Παρ 09:00 – 17:00
festival@kalavritaski.gr
Μείνετε ενημερωμένοι και έτοιμοι για το βουνό