Επίσκεψη στο οινοποιείο Αχαιών Οινοποιητική και στο ελαιουργείο Λιανός
Ζήστε μια ιδιαίτερη εμπειρία κάνοντας μια εκδρομή. Ξεκινάμε από το βουνό και κατεβαίνουμε στο Αίγιο ακολουθώντας την διαδρομή των σταφυλιών μέσα από τα αμπελουργικά τοπία της Αιγιάλειας και των Καλαβρύτων.
Μας υποδέχεται το οινοποιείο Αχαιών Οινοποιητική για μια οινική ξενάγηση μαθαίνοντας ταυτόχρονα τους τρόπους και τις διαδικασίες της οινοποίησης και των δημιουργίας των οίνων τους.
Δοκιμάζουμε επιλεγμένους οίνους καθοδηγούμενοι από τους οινολόγους του κτήματος.
Συνεχίζουμε μέσα από την πόλη του Αιγίου και ανεβαίνουμε παράλληλα με την κοίτη του ποταμού Φοίνικα σε ένα – πλέον – ελαιουργικό περιβάλλον για να μας υποδεχθούν στο ελαιουργείο Λιανός.
Μέσα σε ένα πρότυπο χώρο παραγωγής και δημιουργίας εξαιρετικά παρθένου ελαιόλαδου θα ανακαλύψουμε το πως από την ελιά παραλαμβάνουμε το ελαιόλαδο και θα αποκτήσουμε σημαντικές γνώσεις τόσο για το ελαιόλαδο και τους τύπους του όσο και για την διαδικασία της ελαιουργίας.
Θα δοκιμάσουμε μέσα από μια ιδιαίτερη διαδικασία, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και αναπάντεχα προϊόντα ελαιόλαδου.
Σάββατο 22/6 – Εκδρομή
Ώρα: 10:30 – 16:30
Τοποθεσία: Αχαιών Οινοποιητική & Ελαιουργείο Λιανός
Λεπτομέρειες:Χρειάζεται κράτηση (699 523 4594 Στάικος)
Αναχώρηση 10:30, Άφιξη σε Αχαιών Οινοποιητική κατά τις 11:50, γευστική δοκιμή 2 ετικετών κρασιού και σύντομη ξενάγηση στους χώρους του οινοποιείου, αναχώρηση 12:50, άφιξη σε Λιανό 13:20, γευστική δοκιμή ελαιολάδου, 2 ετικετών κρασιού, σύντομη ξενάγηση στους χώρους του ελαιουργείου και ένα μικρό ταίριασμα. Αναχώρηση 14:20 και επιστροφή σε ΧΚ Καλαβρύτων πριν από τις 16:30.
Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων,
Καλάβρυτα – Χελμός, Τ.Κ.: 250 01
+30 26920 24451
+30 26920 24452
Δευ – Παρ 09:00 – 17:00
festival@kalavritaski.gr
Μείνετε ενημερωμένοι και έτοιμοι για το βουνό